Programy rolnośrodowiskowe cz. 2

Tak jak pisałem w poprzednim wpisie, programy rolnośrodowiskowe są miejscem, gdzie przecinają się formalności, rolnictwo, matematyka oraz finanse 😃 Tak jak wspominałem, możliwe jest otrzymanie 486 złotych do każdego hektara. W ostatnich, suchych latach wprowadzenie tego programu może zwiększyć dochód gospodarstw o 30-40%.

Wymagania tego programu brzmią jak zadanie matematyczne. Sam musiałem skonstruować niezłego excela, aby dokładnie policzyć płodozmian według poszczególnych grup upraw, uwzględnić zmiany w opłacalności czy dodatkowe koszty związane z formalnościami. W AgroWe pracujemy aktualnie nad automatycznym algorytmem, który ocenia ile gospodarstwo zarobi po przejściu na plan rolno-środowiskowy, uwzględniając automatycznie ile straci się lub zarobi na zmianie upraw, koszt formalności oraz straty wynikające z wprowadzenia międzyplonów.

Prototyp planujemy uruchomić w okresie żniw – prototyp nie będzie niestety skuteczny w przypadku uprawy ziół, warzyw i owoców.

Należy zapamiętać, że dochód z dotacji ma to do siebie, że jest pewny 😎 Czego niestety nie można powiedzieć o plonach w ostatnich latach. Dajcie znać co myśliciew komentarzu.

W przyszłym poście będzie o tym, dla kogo przejście na plan rolno-środowiskowym będzie najłatwiejsze.

Leave a Comment